среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenie te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało biegłym ślipiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachety te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, banalnej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo od razu ociosuje, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie plastikowe na plot i furtkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień głazów na sztachety Winylowe na ogrodzenie i bramę sztachetowa, przybierają one wówczas różne odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż kroi się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można także ciąć na sześciany o równych zarysach, stosowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenie Winylowe wykorzystuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenie z plastiku na plot i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i naszych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być wieloraki – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki i ogrodzenia plastikowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachet tworzy się z głazów różnego obrysu, złożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kafli o nieproporcjonalnych obrysach, wypada je adekwatnie dobierać tzn. tak, iżby forma każdego następnego zespalał się z poprzedzającym. Żeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Sprofilowane firmy myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, aby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий