понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot alias jak kto woli żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty zwykle pełnia role ogrodzenia, tymczasem nierzadko służą także za dekoracje. Z reguły takie ogrodzenia PVC z Starego Sącza stawia się w nasłonecznionych położeniach, w których szybko rosną i mocno się zagęszczają. Dużo uroku maja również takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza przez osłonięte katy skweru. Ciemna zieleń liści z przejrzysta tu i ówdzie plątanina gałązek albo kwiatami kreują przyciągające spojrzenie obrazy, natomiast rześka wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer w pobliżu takiego parkanu wycisza a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki jakie są w skwerze, oraz nasze preferencje i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, często także bujnie kwitną, ale wymagają tez wiele przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia PVC zdołają być bardzo wysmukłe, choć powinno się je regularnie zmniejszać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot aranżuje się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo zalet:
•jest mało absorbujący,
•dobrze wytrzymuje porę suchą,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony ogrodu, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Żeby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy żeby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий