пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów mocno nie uwydatni krawędzi trawnika względnie kwiatów jak niskie żywe sztachety.

Ogromnie wysokie, albowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby zacienia pobliskie budynki a także ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół krawędzi posesji. O ile mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy by nasze zielone plot było niesłychanie strzeliste a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z brzostu pospolitego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednak, że jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie dosyć trudne.

Nic mocno nie podkreśli krawędzi trawy czy tez kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze chcą dobrze rosnąc w określonych miejscach, niewysokie drzewa umieją utrzymać naturalne zaplecze w ryzach czy tez zasłonią gołe placki gleby. Estetycznie przycięty mały żywopłot już sam zresztą wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna wyłącznie ogrodzenia Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w ciemnych zakątkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś upiększają je małe jabłuszka, jakie można przerobić na przetwory.

Niewysokie albo strzeliste roślinne ploty można uzyskać z roślin iglastych.

Na nieszczęście, drzewa z tej grupy są znacznie bardziej kosztowne aniżeli drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta i trzeba go przycinać, jakkolwiek jego odmianę Cis można pościć pojedynczo.Będzie w mgnieniu oka kiełkował tudzież uchroni kolumnowy zarys.

Jeśli wasz zakątek jest bardzo ciemny, należałoby aby roślinny parkan rozświetlić kolorowymi skazami. Poniektórego spośród cienioznośnych wariantów maja klasie o złotawych albo pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwykły Aureum tudzież dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są najbardziej zgrabne w słońcu, tymczasem nawet w chłodu listowie ostają dosyć jasne, prawie oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий